Czaprak – co należy o nim wiedzieć?

Jeździec potrzebuje odpowiednie ubrania, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i wygodę. Nie można również zapomnieć o potrzebach konia – w szczególności, jeżeli jest się jego właścicielem. Podczas jazdy, pod siodło przyda się mu czaprak.

Zdrowie i komfort konia

Ważne są potrzeby jeźdźca, ale nie można zapomnieć o tym, że zdrowie konia jest równie ważne. Jeżeli ktoś zaniedba ten element, nie będzie miał zwierzęcia do jazdy. Wszystko wzajemnie się przenika. Czaprak jest bardzo ważnym elementem, który chroni skórę konia przed otarciami od siodła. Do tego pomaga on w odpowiedni sposób rozłożyć ciężar jeźdźca. To właśnie ten niepozornie wyglądający element chroni grzbiet konia, a także pomaga zapobiegać mostkowaniu i podnoszeniu się siodła. Może i nie wygląda na to, ale czapraki są odpowiedzialne za wiele rzeczy.

Czaprak – jakie mamy rodzaje?

Patrząc na wybór sklepach, można być zaskoczonym tym, co można w chwili obecnej zakupić. Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzai czapraków. Oto i one:

  • czapraki dresażowe – ujeżdżeniowe,
  • czapraki skokowe,
  • czapraki wszechstronne,
  • czapraki wszechstronne o profilu skokowym,
  • czapraki wszechstronne o profilu ujeżdżeniowym,
  • czapraki westernowe.

Tego typu akcesoria dla konia można również podzielić ze względu na porę roku, kiedy mogą być one użytkowane. Do wyboru są te, które można zakładać zwierzęciu w porze letniej oraz nieco cieplejsze, dedykowane na porę jesienno-zimową. Nie można również zapomnieć o tym, że do wyboru są czapraki w różnych rozmiarach. 

 

Read Previous

Okna aluminiowe czy PCV – które okna są lepsze?

Read Next

Jak konstruowane są patelnie ceramiczne?