Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa, którą muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie to pozwala chronić innych użytkowników drogi i pokrywa podstawowe szkody wyrządzone przez posiadacza polisy. Kiedy nie trzeba płacić za OC? Czy polskie prawo przewiduje sytuacje, w których właściciele samochodów nie muszą ubezpieczać pojazdów?
Kiedy nie trzeba płacić za OC – co musimy wiedzieć?
Ubezpieczenie OC to ważny dokument, a jego posiadanie i ważność sprawdzane jest podczas każdej kontroli drogowej. Brak tej polisy naraża nas na wysokie mandaty oraz konieczność zapłacenia z własnej kieszeni za wszelkie szkody wyrządzone przez nas na drodze. Polisa obowiązuje najczęściej rok, po tym czasie konieczne jest zakupienie nowego ubezpieczenia, najlepiej z zachowanie ciągłości. Kiedy nie trzeba płacić za OC? Wiele osób zastanawia się, czy w czasie, kiedy samochód nie jest użytkowany lub też kiedy jest zepsuty i niesprawny, konieczne jest płacenie za OC? Odpowiedź jest prosta – tak, jest to konieczne. Zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony. Istnieją wyłącznie dwa odstępstwa od tej reguły.
Kiedy nie trzeba płacić za OC – odstępstwa
Okazuje się, że istnieją dwie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za OC. Pierwsza to sytuacja w której samochód zostaje wyrejestrowany (np. na potrzeby złomowania, ale też sprzedaży za granicą, kradzieży). Druga, w której samochód zostaje zarejestrowany jako samochód zabytkowy (takie samochody wyjeżdżają na ulice sporadycznie, w ich przypadku proponowane jest OC krótkoterminowe). Polskie prawo przewiduje również możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdów, jednak przepis ten nie dotyczy samochodów osobowych oraz motocykli (przepis dotyczy autobusów, ciągników samochodowych, ciężarówek, pojazdów specjalnych).