Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że żelbet jest niezwykle wytrzymałą konstrukcją, która powstała z połączenie elementów stalowych z betonem. Należy wiedzieć, że pierwszą osobą, która dokonała połączenia wspomnianych materiałów był francuski wynalazca Joseph-Louis Lambot w XIX. Wykonał on bowiem łódź, do budowy której zastosował wspomniany żelbet. Obecnie materiał jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie.
Gdzie stosowane są konstrukcje żelbetowe?
Warto mieć świadomość, że konstrukcje żelbetowe stosowane są przeważnie przy budowach mostów czy dróg, gdzie istotne znaczenie będzie miała wytrzymałość materiałów. Koniecznie należy zaznaczyć, że przy budowach bardzo często wykorzystywane są prefabrykaty żelbetowe.
Z wspomnianych prefabrykatów żelbetowych wytwarzane są elementy infrastruktury drogowej, do której należy koniecznie zaliczyć mury, bariery czy przepusty. Z kolei do licznych zastosowań w budownictwie mieszkaniowym produkowane są płyty stropowe.
Jak projektuje się konstrukcje żelbetowe?
Projektowanie konstrukcji żelbetowych trzeba zacząć od ustalenia ich geometrii. Należy w tym celu sprawdzić z projektantem architektury jaką dokładnie przestrzeń przeznaczono na konstrukcję, a także co dokładnie zostało założone. Kolejnym krokiem jest wykonanie bardzo dokładnych obliczeń statystycznych. Obliczenia koniecznie muszą być rozpoczęte od szczegółowego określenia jakie obciążenia będą oddziaływały na obiekt.
Następnie musi być ustalony schemat statystyczny konstrukcji. W kolejnym etapie przy pomocy właściwego oprogramowania wystarczy obliczyć siły wewnętrzne w poszczególnych elementach konstrukcyjnych od założonych wcześniej kombinacji obciążeń. W momencie, gdy znane są już siły wewnętrzne można bez żadnego problemu dokonać dobrania dokładnych wymiarów elementów konstrukcji, a także wykonać zbrojenie wewnątrz. Warto również pamiętać, aby wymiarowanie było przeprowadzone dla warunków nośności.
Zalety konstrukcji żelbetowych
Żelbet, a także konstrukcje, które na nim bazują, sprawiają, że budowle charakteryzują się trwałością. Z kolei dzięki dokładnym szalunkom możliwe jest ukształtowanie żelbetu praktycznie w dowolny kształt. Można w ten sposób uzyskać konstrukcje, a także budynki o nietypowej bryle.
Konstrukcja żelbetowa może stanowić szkielet budynków gospodarczych, domów jednorodzinnych, hal produkcyjnych, wieżowców, mostów czy obiektów drogowych. Bardzo często zdarza się również, że konstrukcja żelbetowa jest fundamentem dla konstrukcji z innych materiałów.