Przemysł spożywczy ma swoje wymagania, a jednym z nich jest konieczność stosowania opakowań, które spełniają konkretne standardy higieniczne i związane z bezpieczeństwem żywności. Dlatego właśnie w tym sektorze używa się opakowań, które opatrzone są specjalnymi certyfikatami. Takie certyfikaty pozwalają na bezpieczne i w pełni zgodne z przepisami używanie danego opakowania w bezpośrednim kontakcie z żywnością.
Atesty opakowań z tworzyw sztucznych – o czym informują?
Najważniejszym atestem jest ten potwierdzający, że dany materiał może być w ogóle używany do przechowywania żywności, a więc do bezpośredniego kontaktu z nią. Od czego zależy to, czy dany pojemnik, czy opakowanie taki atest posiada. Najistotniejszy jest w tym przypadku skład samej masy polimerowej , z którego zostały wykonane. W przemyśle tworzyw sztucznych używa się bardzo różnych materiałów. Są to przede wszystkim polimery, do których jednak dodaje się substancji pomocniczych. Jedne z nich zwiększają twardość, inne elastyczność, a jeszcze inne odporność pojemników na wysokie temperatury. Oczywiście wiele z tych substancji jest potencjalnie szkodliwa dla zdrowia, a niektóre mogą przenikać do żywności. W kwestii takiej, jak przeznaczone do przechowywania żywności opakowania plastikowe producent musi zawsze udostępnić informację o certyfikatach, jakie posiada dane tworzywo.
Atesty są istotne również ze względów prawnych. Przechowywanie żywności w pojemnikach do tego przeznaczonych jest koniecznością, którą definiują odpowiednie przepisy. Jeśli więc chodzi o opakowania plastikowe producenci żywności bezwzględnie muszą się stosować do norm. W przeciwnym przypadku mogą spotkać ich bardzo dotkliwe kary finansowe.
Zalety korzystania z pojemników plastikowych – bezpieczeństwo żywności.
Używanie pojemników wykonanych z odpowiednich tworzywa ma również bardziej konkretny wymiar ze względu na bezpieczeństwo żywności. Atestowane tworzywa są zazwyczaj praktycznie nieporowate, a co za tym idzie rozwijanie są na nich szkodliwych mikrobów jest w znacznej mierze ograniczone. Takie pojemniki jest również o wiele łatwiej utrzymać w czystości. Dzięki temu producenci i właściciele magazynów, którzy je stosują odnoszą mniejsze straty. Tak na przykład przeznaczone do żywności koszyki plastikowe producent wykonuje z materiału nieporowatego, w związku z czym przechowywana w nich żywność jest o wiele bezpieczniejsza.