Oznakowanie autostrad – czy jest konieczne?

Prawidłowe oznakowanie autostrad jest niezbędne do tego, by kierowcy mogli bezpiecznie dotrzeć do wybranego celu. Oznakowanie autostrad dotyczy wielu kwestii, może być stałe lub tymczasowe. Służbami uprawnionymi do stosowania oznakowania autostrad są przede wszystkim firmy remontowe, ale też służby ratunkowe.

Jakie oznakowanie autostrad jest dzisiaj wykorzystywane

Oznakowanie autostrad to przede wszystkim tablice informacyjne związane z odległością do konkretnych miast, węzłów, zjazdów. Takie tablice stawiane są po prawej stronie jezdni lub też zawieszane nad drogą. Tablice informacyjne muszą być widoczne, czytelne i odpowiednio zaprojektowane – niezbędne jest umieszczanie na nich również numerów dróg. By poruszanie się po autostradach było bezpieczniejsze, konieczne jest też stosowanie znaków ostrzegawczych, np. o silnych podmuchach bocznych czy możliwości występowania gołoledzi.

Oznakowanie autostrad podczas remontów drogi

Oznakowanie autostrad jest kluczowe, kiedy na ich odcinkach prowadzone są prace remontowe czy też prace związane z rozbudową węzłów komunikacyjnych. Oznakowanie autostrad w takim przypadku to przede wszystkim tablice informacyjne informujące o utrudnienia i planowanych robotach drogowych. Dzięki nim kierowcy mają szansę na zwolnienie, dostosowanie prędkości i przygotowanie się na ewentualne zmiany w organizacji ruchu. A te są często stosowane, kiedy np. konieczne jest naprawienie nawierzchni jednego z pasów. Drogowcy mogą stworzyć zwężenie i poprowadzić ruch w jednym kierunku jednym pasem, lub też całkowicie zamknąć dany odcinek, tworząc kontr pas na przeciwstawnej nitce jezdni. Niezwykle ważne jest oznakowanie autostrad pod kątem zmian organizacji ruchu – niezbędne są znaki nakazujące zmniejszenie prędkości oraz znaki informujące o zmianie i tymczasowym przebiegu linii jezdni.

Jak tworzone są oznaczenia autostrad?

By możliwe było zastosowanie tymczasowego oznakowania autostrad, konieczne jest wykorzystanie podstaw drogowych. Nowoczesne podstawy drogowe to elementy tworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że ich produkcja wspiera ochronę środowiska naturalnego. Jedną z marek oferujących wysokiej jakości podstawy drogowe jest firma Nicrobase. Proponuje ona podstawy dostępne w dwóch wariantach: 20 kg i 30 kg. Podstawy te posiadają uniwersalne otwory mocujące – dzięki temu możliwe jest zastosowanie przy nich praktycznie wszystkich rodzajów znaków drogowych czy tablic informacyjnych. Atutem podstaw Nicrobase jest bez wątpienia modułowa budowa – dzięki niej podstawy mogą być łączone, tworząc lepsze podparcie dla dużych tablic informacyjnych.

Read Previous

Czy akryl czy hybryda? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

https://amtm.pl/spodnie-na-konia-jakie-wybrac/ https://e-kg.pl/artykul/co-sprawia-ze-mlodzi/918985 https://electraymartin.com/kask-jezdziecki-niezbedny-w-czasie-nauki-jazdy-konnej/