Separacja – co należy o niej wiedzieć?

Kryzys w małżeństwie nie zawsze musi mieć swój finał na rozprawie rozwodowej. Często osoby borykające się z dużymi problemami w formalnym związku decydują się na separację. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jakie konsekwencje prawne niesie ze sobą przejście w stan separacji? Sprawdź!

Czym jest separacja?

Separacja może mieć dwie formy – oficjalną i nieoficjalną. O ile w pierwszym wypadku jest to umowa między małżonkami o czasowym przebywaniu z dala od siebie, o tyle w drugim separacja ustanawiana jest przez sąd i pociąga za sobą skutki prawne.

Separacja w założeniu jest stanem przejściowym dla małżonków, którzy chcą zastanowić się nad sensem trwania w formalnym związku. Orzeczenie formalnej separacji odbywa się podczas rozprawy sądowej. W momencie jej ustanowienia ustaje wspólnota majątkowa, możliwe jest też dokonanie podziału majątku. Separacja nie oznacza rozwiązania związku małżeńskiego, co wiąże się z faktem, że żaden ze współmałżonków nie może wejść w nowy związek zalegalizowany prawnie.

Czy separację można odwołać?

Według litery prawa separacja jest stanem przejściowym (nawet ta orzeczona formalnie przez sąd). Niezależnie od tego, jak długo ona trwa, na wniosek obojga małżonków sąd może ją przerwać. Koniec separacji nie musi oznaczać rozwodu. Nierzadko zdarza się, że po czasowej rozłące dwoje ludzi decyduje się ponownie ze sobą żyć, przywracając moc prawną swojemu małżeństwu.

Profesjonalna pomoc

Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku separacja będzie właściwym krokiem? Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z prawnikiem, który rozjaśni wszystkie problematyczne zagadnienia, pomoże skompletować dokumenty i  poinstruuje, jak będzie wyglądała rozprawa. Kancelaria prawna adwokat-katowice.info.pl udostępnia na swojej stronie dane kontaktowe do wysokiej klasy prawników wykwalifikowanych w prawie rodzinnym.

Read Previous

Tarasola – piękno i elegancja

Read Next

Jak wybrać narty?