Wskazania kliniczne do zastosowania wazektomii
Rozmowa z pacjentem przed przeprowadzeniem wazektomii jest kluczowa i niezbędna. Wielu mężczyzn, którzy decydują się na tę procedurę, są w pierwszej kolejności pytani o powody jej wykonania. Najczęściej jest to chęć skorzystania z tej opcji antykoncepcji, która wymaga jednokrotnego przeprowadzenia — jest to zatem jednorazowy koszt, co w przeciwieństwie do innych tradycyjnych metod w dłuższej perspektywie czasu okazuje się tańszą opcją. Czy jednak do wykonania wazektomii można wskazać jeszcze inne, typowo medyczne, kliniczne powody?
Chęć uniknięcia przekazania dziecku chorób genetycznych
Jedną z przyczyn, dlaczego mężczyźni decydują się na zabieg urologii estetycznej, jakim jest wazektomia, jest brak chęci spłodzenia dziecka, jeżeli istnieje duże ryzyko przeniesienia różnych chorób genetycznych. Wiele osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, może być świadomych zachorowania na choroby typowo dziedziczne w rodzinie, które mogłyby zostać przekazane kolejnemu pokoleniu.
Jedną z takich chorób jest mukowiscydoza, która jest uwarunkowana genetycznie i wynika z mutacji genowej. Dotyka ona wielu narządów wewnętrznych, powoduje wydzielanie gęstego i lepkiego śluzu, który podczas zalegania w oskrzelach sprzyja rozwojowi bakterii.
Inną chorobą jest dystrofia mięśniowa Duchenne’a — również choroba genetyczna, która powoduje u pacjentów zaburzenia pracy nerwów i mięśni, co z czasem wywołuje progresywny i nieodwracalny zanik tkanki mięśniowej.
Należy zaznaczyć, że na konkretną chorobę genetyczną nie musi chorować mężczyzna lub jego partnerka. Również w przypadku występowania tych chorób w najbliższej rodzinie warto skorzystać z wcześniejszej konsultacji z genetykiem.
Troska o zdrowie partnerki
Kolejnym powodem, który determinuje niektórych mężczyzn do wykonania wazektomii, jest troska o zdrowie ich partnerki. Zdarza się bowiem, iż mogą one mieć świadomość różnych problemów zdrowotnych, które mogłyby bardzo negatywnie odbić się na ich kondycji zdrowotnej lub stanowić zagrożenie dla życia. Zajście w ciążę może w takiej sytuacji dodatkowo zwiększać ryzyko komplikacji zdrowotnych. Najczęściej wymienia się tutaj ciężkie choroby serca, nerek, problemy z bardzo nieuregulowaną cukrzycą i wysokie nadciśnienie.
Wskazania niemedyczne — nieplanowanie powiększania rodziny
Niekiedy decyzja o wazektomii wynika z braku chęci do dalszego planowania rodziny. Najczęściej dotyczy to osób, które nigdy nie czuły powołania do rodzicielstwa lub już mają założoną rodzinę, której nie chcą powiększać. Istnieje szereg kwestii i powodów, które mogą determinować do podjęcia decyzji w takiej sytuacji do wazektomii. Najczęściej jest to wiek, kiedy posiadanie dzieci nie jest już wskazane chociażby ze względów zdrowotnych, a także względy finansowe, gdy wychowanie kolejnego dziecka wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.
Zdarza się także, iż para pragnie skupić się na sobie i na własnej stabilności życiowej, realizować inne cele, marzenia np. związane z podróżami, czy karierą zawodową.
Innym powodem jest chęć zainwestowania w metodę, która wiąże się z jednorazowym kosztem. W przypadku wazektomii jej przeprowadzenie może być uznane za kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie czasu jest to inwestycja, która zwraca się szybciej, niż np. zakup tabletek hormonalnych przez pacjentkę lub prezerwatyw. Takie niezadowolenie z innych form antykoncepcji również może determinować parę do wykonania wazektomii.
Różnorodność wskazań do wazektomii
Powodów do przeprowadzenia wazektomii jest wiele. Mowa tutaj o powodach klinicznych, które dzielą się na medyczne i niemedyczne. Ich omówienie na konsultacji wstępnej jest bardzo ważne, tak samo jak uzyskanie szczegółowych informacji o przebiegu całej procedury, jej zaletach i możliwych powikłaniach. Poinformowanie o wszystkich aspektach może ułatwić podjęcie decyzji o wazektomii. Jeśli chciałbyś porozmawiać o tym z lekarzem, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi. Dzięki takiej rozmowie łatwiej rozważyć wszystkie za i przeciw.